korfez-menu.pdf

Körfez Restoran

Lezzetli Balığın Sırrı

Lezzetli Balığın Sırrı

Lezzetli bir balığın tüm sırrı onun tazeliğinde saklıdır. İşte balık seçerken imdadınıza koşacak 5 püf noktası:

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte raflardaki balıklar ucuzlarken, çeşitlilik de arttı. Sofranıza taptaze bir balık koymanın tam zamanı. Sağlıklı bir balık yemek için doğru bir balık seçmek oldukça önemlidir.
Taze bir balık seçerken,

Gözler
Yüzgeçler ve kuyruk,
Solungaçları
Pullar ve derisi
Kokusu
size yol gösterir ancak bunlardan çok daha fazlası var.

Taze balık seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Küçük balıklar elin ayasına düz olarak yatırılır. Baş ve kuyruk bölgesi ele yapışıyorsa balık bayatlamıştır.
Büyük balıklar baş tarafından yere paralel olarak tutulur. Vücudun ve kuyruk kısmının eğilme oranı balığın tazeliği hakkında fikir verir. Balık dik bir şekilde durmalı, kıvrılmamlaıdır.
Taze balıklarda ağız zor açılıp-kapanır. Balık bayatladıkça baş bölgesinde bulunan enzim ve bakteriler balığın çene kaslarını yumuşatır ve bayat balıklarda ağzın açılıp kapanması kolaylaşır.
Kırmızı etli balıkların etleri, canlı kırmızı renkte; beyaz etli balıkların etleri parlak ise balık tazedir. Tazelik kayboldukça etin rengi donuklaşır. Miyofibril demetleri yavaş yavaş deforme olur. Et, kemik ve kılçıklardan kolayca ayrılmaya başlar. Et elastikiyetini kaybeder.
Taze etlerde kılcal damarlar kolayca fark edilir. Balık bayatladıkça kılcal damarların çeperleri parçalanarak birbirinden ayırt edilemez.